Danuta Łukasiak-Pavlová

psychoterapeuta

tel. 501 799 615

Urszula Wach (Mróz)

psychoterapeuta, psycholog

tel. 509 735 634

Depresja

W języku potocznym często obecnie się słyszy "mam depresję" – na określenie spadku nastroju i energii. Jeżeli jest to chwilowe, na skutek jakiegoś nieprzychylnego wydarzenia w naszym życiu, wtedy możemy uznać to za naturalne uczucie, reakcję na wydarzenie, które miało miejsce. Jednak jeżeli uczucie przygnębienia, utarty zainteresowania różnymi sprawami, trudności w podejmowaniu aktywności utrzymują się przez jakiś czas, warto przyjrzeć się źródłom tego stanu.

Depresja jest schorzeniem, które wiąże się z trudnymi i bolesnymi przeżyciami takimi jak apatia, smutek, żal. Niestety obecnie cierpi na nią około 10% populacji.


Objawy depresji

Osoby dotknięte depresją często obserwują u siebie liczne samooskarżenia oraz zachowania nacechowane autodestrukcyjnością, co prowadzi często do podejmowania działań, które kończą się niekorzystnie. Towarzyszy temu roztaczanie pesymistycznej wizji przyszłości, a myśli podążają w kierunku bezsensu i przygnębienia. Dodatkowo może się zdarzyć, że przyczyna owego poczucia jest upatrywana w sobie, co powoduje poczucie winy. Ważnym elementem depresji jest również obniżenie samooceny, trudno uznać, że posiada się wystarczające zdolności i kreatywność, żeby realizować swoje cele. Osoba, którą dotknęła depresja, często wyobraża sobie, ze podjęte przez nią kroki będą ocenione negatywnie. Nie sprzyja to podejmowaniu działania i skutkuje przyjęciem postawy pasywnej.


Leczenie depresji we Wrocławiu

Jeżeli w powyższym opisie odnajdują Państwo jakieś znajome elementy, zapraszamy na konsultację, która pozwoli rozeznać się w chosie i trudzie przeżyć. Proponujemy leczenie depresji oparte na psychoterapii, której zadaniem jest pomóc zrozumieć i przepracować to, co się z Państwem dzieje, i dzięki temu uzyskać trwałe zmiany. Depresja jest chorobą uleczalną.