Danuta Łukasiak-Pavlová

psychoterapeuta

tel. 501 799 615

Urszula Wach (Mróz)

psychoterapeuta, psycholog

tel. 509 735 634

Trudności w związkach

Być może zadajesz sobie pytania "Czy mój związek jest jeszcze w ogóle związkiem". Rozumiemy, że w momencie, kiedy odpowiedź nie jest jednoznaczna i kiedy pojawiają się trudne myśli, stoisz przed wyborem: "Co dalej?". Oczywiście możesz przyjąć "Nie jest już wprawdzie tak wspaniale jak dawniej, ale to przecież normalne" i pozostawać z niepokojem skrzętnie spychanym w głąb siebie. Możesz też cierpieć w milczeniu udając, że tworzysz związek.


Rutyna

Wiemy, że w relację często wkrada się rutyna, zmieniająca się w obojętność, wtedy kiedy para skupia się głównie na problemach codzienności, tracąc zapał i radość z bycia razem. Czasem pojawia się żal "Chcieliśmy po prostu być szczęśliwi. Kochaliśmy się..." Bywa trudno, życie różnie się układa, popełniamy błędy...

Pochłonięci powierzchownością, zgadzamy się na bycie kimś, kto tylko wypełnia obowiązki – praca, dzieci, dom, samochód, pozwalając tym samym, żeby gubiło się to, co najważniejsze - miłość, radość, wzajemny szacunek, rozmowa. Jakże nieraz tęsknimy za zrozumieniem, ciepłem tej najbliższej osoby. Przecież "Trudno znosić rozczarowanie, deprecjonowanie drugiej osoby, zranienia i wreszcie nagłego rozstania można by uniknąć, gdyby strony porozmawiały o sobie i swoich przeżyciach".


Zdrada, kłamstwo

Bywa to jednak wielokrotnie bardziej trudne, gdy dotyka nas rozczarowanie najbliższą osobą, kiedy z powodu różnych zdarzeń, np. kłamstwa, zdrady, czujemy ogromny ból i wściekłość. Kiedy trudno znaleźć słowa określające to, co się z nami dzieje, gdy przygniata nas wizja rozpadu... Jak to wszystko ogarnąć? Jak ratować?


Praca z psychoterapeutą

Zapraszamy na konsultacje, na których będzie można przyjrzeć się temu, co dzieje się związku. Bliska jest nam myśl, że "utrzymujemy związek wtedy, kiedy pozostajemy ze sobą w głębokiej relacji". Niestety coraz trudniej o takie związki i relacje. Zapraszamy do rozmowy o tym co ważne, żeby móc odpowiedzieć sobie na pytanie gdzie jesteśmy i dlaczego, oraz co zrobić, by znów zacząć się cieszyć.

*Cytaty w tekście pochodzą z książki "Rozmowa zaczyna się we dwoje" M.L.Moeller.