Danuta Łukasiak-Pavlová

psychoterapeuta

tel. 501 799 615

Urszula Wach (Mróz)

psychoterapeuta, psycholog

tel. 509 735 634

Samotność

Samotność jest nazywana potocznie chorobą naszych czasów. Jest to stan poczucia permanentnego bycia samemu. Mamy dom, pracę, a być może i grono przyjaciół, a mimo to towarzyszy nam dojmujące uczucie osamotnienia. Tak jakby istniała w nas taka przestrzeń, która nie jest z nikim dzielona, która czeka i chce nawiązać kontakt.

Jednocześnie jakoś trudno, jakoś niewygodnie być z drugim człowiek, mimo prób. Nierzadko nie wiemy jak pogodzić wypracowaną niezależność z perspektywą bycia w związku.


Samotność na co dzień

W tempie dnia codziennego łatwiej nie dostrzegać tego, jak bardzo uwiera samotność. Natłok zadań, presja w pracy powoduje, że odsuwamy myśli o tym, że czeka nas powrót do domu i samotny wieczór, a zmęczenie sprawia, że nierzadko nasze myśli w domu koncentrują się juz tylko na tym, żeby zasnąć. I nagle przychodzi niedziela, przychodzą święta, kiedy człowiek budzi się rano i trzeba coś zrobić, jakoś zagospodarować czas. Wtedy już trudno odpędzić złe myśli.

Czasem doskwiera nam dojmująca tęsknota za byciem dla kogoś najważniejszym, za byciem z kimś, kto będzie, jak nie będzie nikogo innego. Czujemy się obciążeni, że musimy sobie ze wszystkim radzić sami. Aby zorientować się, kogo możesz się poradzić w takiej sytuacji, zajrzyj na naszą stronę psychoterapeuta Wrocław.


Rozmowa z psychoterapeutą

Bywa, że samotność wiąże się z trudnymi do uniesienia uczuciami, z bezsilnością, niemocą, rozpaczą, dlatego być może warto porozmawiać z drugim człowiekiem o troskach wiążących się z samotnością.