Danuta Łukasiak-Pavlová

psychoterapeuta

tel. 501 799 615

Urszula Wach (Mróz)

psychoterapeuta, psycholog

tel. 509 735 634

Rozpad związku, rozwód

Rozpad związku, rozwód, to jednym słowem koniec związku, który miał być na całe życie, czyli koniec tego, co z założenia miało być czymś trwałym, stałym pomimo różnych przeciwieństw losu. Jednocześnie to coś więcej niż koniec związku, to również naruszenie wiary w miłość, w drugiego człowieka, w nadzieję na szczęście. To rozpacz, porażka, szereg szalenie trudnych i bolesnych myśli, które powodują wręcz fizyczny ból.


Zaprzeczenie

Pojawiają się pytania "Jak do tego doszło?", "Dlaczego?", potem wściekłość, żal. Czasem do momentu, kiedy człowieka dotykają te wszystkie emocje jest paradoksalnie łatwiej, złość daje energię, która pozwala zaprzeczać pojawiającej się pustce, samotności oraz wspomnieniom. Pierwszym odruchem często jest chęć zaprzeczenia temu, co się wydarzyło i utrzymania równowagi psychicznej mimo wszystko. Czasem może to być nawet radość, euforia, że się skończyło, że jestem w końcu wolny/wolna, szaleństwo, zabawa – po czym jednak przychodzi bolesna świadomość, że boli, że sobie nie radzę.


Dzieci

I w tym całym emocjonalnym chaosie - dzieci. Bywa, że stają się na początku jedyną motywacją, aby jakoś trwać. Jednocześnie pojawia się mętlik, co zrobić, żeby jak najmniej cierpiały. Czasem rodzice wykonują szereg działań, które mają za wszelką cenę wynagrodzić im bieżącą sytuację. Najsmutniejsze jest gdy dzieci stają się przysłowiową "kartą przetargową", która jest przykrywką do żalu, goryczy i złości smutnych i nieszczęśliwych dorosłych. Jak radzić sobie z uczuciami dzieci, kiedy samemu czuje się zalewającą falę tych samych uczuć smutku i rozpaczy.


Konfrontacja

Rozwód to zmiana, a każda zmiana wiąże się z poczuciem utraty. Temu procesowi towarzyszy lęk o przyszłość, obawa jak poradzić sobie z utratą zaufania, wiary w drugiego człowieka. A także myśli samooskarżające "może gdyby zrobiło się więcej, inaczej". I w końcu bolesna konfrontacja, że to już koniec... Po czym następuje próba budowania życia na nowo, która nierzadko bywa dużym wyzwaniem.


Konsultacje z psychoterapeutą

Podczas konsultacji psychologicznych masz szansę przyjrzeć się temu co przeżyłeś, doświadczyć wsparcia i zrozumienia, oraz zdecydować czy w bezpiecznym związku, jakim jest psychoterapia, chcesz odbudować utracone nadzieje.