Danuta Łukasiak-Pavlová

psychoterapeuta

tel. 501 799 615

Urszula Wach (Mróz)

psychoterapeuta, psycholog

tel. 509 735 634

Leczenie uzależnienia od hazardu

Hazard jest uzależnieniem, które wiąże się z dużym niebezpieczeństwem i ryzykiem. Bywa że niewinne spotkanie o charakterze hazardowym budzi w człowieku emocje o niezwykłej sile, które wpędzają w ruch błędne koło uzależnienia.


Objawy uzależnienia od hazardu

Uzależnienie powoduje, że człowiek zaczyna tracić poczucie kontroli nad tym co dzieje się dookoła niego, zaczyna czuć, że coś go "ciągnie" do gry, tak że zaczyna "tracić grunt pod nogami". I nagle wszystko zaczyna żyć swoim tempem, za którego rytmem trudno nadążyć. Jednocześnie osoby uzależnione nie uznają interwencji ze strony bliskich za pomocne, gdyż mają poczucie, że nad wszystkim panują – mimo, że realnie problem zaczyna narastać to jednak wszelkie myśli o potrzebie wsparcia są szybko usuwane. Podejmowane są przez nich kroki, żeby to naprawić, ale często powoduje to, że powstaje paradoksalnie odwrotna sytuacją, że dług zaczyna rosnąć. Czujesz się przerażony, nie wiesz co robić, więc może jeszcze tylko raz ostatni spróbujesz... Nadzieja, że tym razem się uda, że odwrócisz los. Znów zaczynasz grać, zapominając o trosce o bliskich i swoje dobro. A na koniec - rozczarowanie, ranisz siebie, najbliższych, nie rozumiesz dlaczego, potem pojawia się wstyd i upokorzenie oraz złość. Przecież tak bardzo chciałeś wygrać, odwrócić złą passę. Boli, co zrobić, żeby przestało, znów... zacząć grać? Czujesz ten zew, zapach gry, czujesz jak "coś" Cię ciągnie, żeby znów tam być. Przerażają Cię długi, ale nawet to nie jest w stanie powstrzymać Twoich kroków.


Praca z psychoterapeutą

Podczas konsultacji, możemy wspólnie przyjrzeć się Twoim trudnościom, zastanowić się co takiego jest w Twojej grze, że nie możesz się jej oprzeć. Jeżeli zdecydujesz się na psychoterapię, możemy zgłębić czym jest dla Ciebie gra, co zastępuje i jak ją pokonać.